Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 201
Статистика
Форма входу
Безкаркасне облицювання стін
У цій замітці ми розглянемо безкаркасний спосіб облицювання стін гіпсокартоном. Для когось цей спосіб простіше, для когось, навпаки, тут вже вирішує суворо індивідуальний вибір. З одного боку, не потрібно возитися з профілями, і довбати стіни перфоратором, з іншого - доведеться возитися з клеєм. Та й з перфоратором все-таки доведеться, далі буде ясно, чому. Ну і не варто забувати про технічний момент - каркасний спосіб дозволяє зводити досить-таки високі стіни з гіпсокартону, до 10 метрів, тоді як безкаркасний - тільки на довжину листа. Теоретично листи ці бувають від 2,5 до 3,6 метрів, але на наших ринках як правило в наявності є тільки перший варіант, бо стандарт. Існує три
способу приклеїти гіпсокартон до стіни, який з них вибрати, залежить від того, наскільки стіна рівна. Отже, почнемо по порядку.

Спосіб облицювання стін номер один.
 Бетонна стіна. Зрозуміло, що вона не ідеально рівна, але в іншому випадку нам і гіпсокартон не знадобився б, але ж? Так от, спочатку потрібно зробити всі внутрішні роботи. Оскільки шар клею при цьому способі буде достатньо тонким, заховати електропроводку під гіпсокартон не вийде. А це означає, що проводку потрібно сховати в штроби, так що подолбіть стіни все ж доведеться, про що я і говорив вище. Оскільки це ми вже проходили, повністю повторюватися не буду, а коротко це виглядає так: 
зробіть на стіні розмітку під проводку, проріжте або видовбати (залежно від наявного у вас інструменту) штроби, покладіть у них проводку, закріплюючи через кожні 400 - 500 мм спеціальними хомутиками, і заздалегідь зробіть гнізда для підрозетників, алмазною коронкою по бетону. Інакше потім вам доведеться робити зайву дірку в гіпсокартону, щоб на час відвести кінець дроту, поки будете розсвердлювати гніздо.

Тепер звернемо увагу на поверхню стіни. Її звичайно ж, необхідно загрунтувати. Якщо це просто голий бетон, тоді годиться звичайна грунтовка, але буває що і не голий. А наприклад пофарбований, та не чим попало, а олійною фарбою. Рідкісний випадок звичайно, але буває. Тут два шляхи вирішення проблеми. Трудомісткий, але безкоштовний, або простий, але за гроші. Перший - видалити всю фарбу, і загрунтувати звичайної грунтовкою. Другий - нанести спеціальну грунтовку, нічого не видаляючи. Цей спосіб набагато зручніше і швидше, але сама грунтовка коштує дорожче. Конкретного виробника вказувати не буду, але в назві в будь-якому випадку присутні слова або «бетон-контакт», або «бетаконтакт», так що беріть будь-яку з них, не помилитеся. За допомогою такої грунтовки можна не те що гіпсокартон до фарбованої стіні приклеїти, можна навіть загрунтувати їй звичайне скло, і викласти на нього кахельну плитку, триматися буде намертво.
Тепер власне, сам процес. Розмішайте клей для гіпсокартону (як саме, читайте на упаковці), від себе додам, що якщо використовуєте клей «фугенфюллер», то не розводьте надто багато, він схоплюється досить швидко, може вийти так, що поки клеїте один лист гіпсокартону, залишки клею просто засохнуть. Розмітьте і розсвердлені в гіпсокартону отвори під розетки і вимикачі. Уточню, для отворів в гіпсокартону використовуйте іншу коронку, цілком підійде звичайна по дереву. Будьте уважні при розмітці, співпасти з отворами в бетонній стіні треба якомога точніше. Нанесіть клей на лист гіпсокартону за допомогою зубчастого шпателя. За технологією, рекомендується нанести по всьому периметру, плюс одну - дві смуги в середині. Але краще для всього аркуша, так з'явиться більше можливостей для його вирівнювання. Встановіть лист до стіни, на підкладки (пара шматочків з того ж гіпсокартону цілком підійдуть), виведіть кінці проводів через отвори. Не придавлюйте лист відразу до стіни, спочатку вирівняйте. Вирівнювати гіпсокартон потрібно за допомогою правила, прикладаючи його до листа, і там де бачите що гіпсокартон випирає - надавіть сильніше, і так по всьому листу. Точно так само клеїте всі інші листи. Коли клей затвердіє, підкладки потрібно вийняти. Як обробляти гіпсокартон я вже описував на початку розділу, ніяких відмінностей в загальному-то немає, хіба що фаску знімати тут не потрібно, оскільки горизонтальних стиків при такій облицюванні немає, а на вертикальних вже є заводське утоньшение, його цілком достатньо. Так що переходимо до наступного способу.

Спосіб облицювання стін номер два.
Якщо стіна менш рівна, наприклад не бетонна, а цегляна, то вирівнювати її доведеться за допомогою більш товстого шару клею.
У підготовці стіни істотних відмінностей від вищенаведеного способу немає, так само потрібно штробіть під дроти, свердлити під розетки і вимикачі, і природно грунтувати. А ось клей на гіпсокартон потрібно наносити, по-перше, інший (як правило - «Перлфікс»), по-друге, іншим способом. Зубчастий шпатель на цей раз не знадобиться, замість нього можна використовувати або звичайний, неширокий, або кельму (кельма). Наносити клей на цей раз потрібно не борозенками, які виходять при застосуванні зубчастого шпателя, а невеликими ляпанцями (купками), по всьому периметру, відстань між ними витримуйте приблизно 200 - 250 мм. Шар клею повинен варіюватися від 5 мм до 25 - 30 мм, і це вже з урахуванням того, що ви його трохи притисне. Уздовж середини листа теж пустіть такі купки, бажано в два ряди, через 400 мм один від одного, в крайньому випадку - через 600 мм. Відстань між купками - 300 - 350 мм. Далі лист гіпсокартону ставиться на підкладки, і вирівнюється за допомогою правила.
Зазвичай, перевіряють вертикаль рівнем, потім прикладають правило, і постукуючи по ньому приводять лист гіпсокартону в строго вертикальне положення, але якщо у вас поєднаний інструмент (правило з вбудованим рівнем), то стукати по ньому не раджу. Інакше дуже скоро цей рівень почне вас обманювати. Краще прикласти його до гіпсокартону, подивитися, що він показує, прибрати, і злегка постукати (можна просто рукою) в районі тих купок, які «просяться» щоб їх «втопили». Ось власне, і весь другий спосіб.

* Примітка: в залежності від ситуації, клей можна нанести не на лист а безпосередньо на стіну. Але як показує практика, на лист - значно зручніше.

Спосіб облицювання стін номер три - для зовсім нерівних стін. Він вже не зовсім безкаркасний, ось тільки каркас робиться не з профілю, а з ... гіпсокартону. Зараз поясню.

З гіпсокартону нарізаються смуги шириною 100 мм. Скільки саме - залежить від висоти і ширини стіни. Смуги ці приклеюються до стіни, по всьому периметру, плюс вертикально через кожні 600 мм (можна через 400, гірше не буде). Смуги ці називаються «маяки». У підсумку виходить майже такий же каркас, як з профілю, тільки гіпсокартон до нього не закріпляється, а приклеюється. Площина контролюється за допомогою все тих же правила і рівня, а досягається різними шаром клею під смугами з гіпсокартону, десь намазується зовсім небагато, а місцями - до 20 - 25 мм. Якщо маяки виступають від стіни досить сильно, то є шанс заховати проводку без штробления, просто закріпивши її на стіні, лише маяки в тих місцях, де вона проходить, потрібно перервати.
Коли клей під гіпсокартоном затвердіє, можна починати клеїти листи. За технологією, гіпсокартон до маяків передбачається клеїти на той же гіпсовий клей, що описаний в першому способі, але можна і на іншій, гірше не стане. На рідкі цвяхи, наприклад. Тримати будуть навіть краще, але так набагато дорожче. Можна навіть на монтажну піну, але без належної вправності робити цього не раджу. Піни при такому способі наноситься зовсім небагато, а притискати гіпсокартон до маяків потрібно дуже сильно, і постійно спливають, протягом години. Інакше разопрет, піна - вона така. Правда якщо все зробити правильно, відірвати потім гіпсокартон від маяків буде в принципі неможливо, тримає вона на совість. Але повторюся, якщо ви новачок в цій справі - то краще не ризикуйте. Тому що, якщо упустити момент з притисканням, і піна все ж розшириться, утворивши бугор на гипсокартона, виправити це вже не вийде, тільки ламати і переробляти.
Загальні відомості

При оштукатурюванні зовнішніх капітальних стін будинків і споруд слід брати до уваги, що купки з гіпсового клею, які зв’язують внутрішню поверхню зовнішньої стіни з ГКП, по суті, є провідниками холоду, що істотно зменшує температуру замкненої повітряної порожнини під шаром сухої штукатурки. Як наслідок, через деякий час у місцях розташування цих купок на зовнішній поверхні ГКП можуть з’явитися темні плями, які утворюються через різницю в теплопровідності зовнішньої стіни і ГКП. Чим інтенсивніша циркуляція повітря всередині приміщення, тим швидше вони з’являються. Окрім того, ці купки гіпсового клею є ще й звуковими провідниками між жорсткою зовнішньою стіною і гнучким ГКП, що сприяє проникненню зовнішнього шуму в приміщення. Звукоізоляція приміщень сухою штукатуркою помітно погіршується, якщо шви кладки зовнішніх стін погано заповнені розчином або ж у стінах є тріщини. Отже, суха штукатурка сама по собі не забезпечує доброї звукоізоляції приміщень від зовнішнього шуму. Це стосується й міжквартирних перегородок. Тому для поліпшення звукоізоляції стін і перегородок, опоряджених сухою штукатуркою, необхідно передбачати використання волокнистих ізоляційних матеріалів із незамкненими порами в порожнинах між внутрішніми поверхнями зовнішніх стін і ГКП. При цьому слід мати на увазі, що відносно жорсткості пінопласти, які є ефективними теплоізоляційними матеріалами, як звукоізоляцію застосовувати не можна, оскільки вони не мають потрібних звукоізоляційних властивостей. Їх можна використовувати для поліпшення теплоізоляції сухої штукатурки. Лише в обґрунтованому цільовому поєднанні волокнисті звукоізоляційні (мінеральна вата) і теплоізоляційні (пінополістирол) матеріали здатні забезпечити бажану тепло- і звукоізоляцію сухої штукатурки. Конструкцію стіни, облицьованої сухою штукатуркою по шару ізоляційного матеріалу наведено на рис. 1.6.9.Рис. 1.6.9. Конструкція стіни, облицьованої сухою штукатуркою по шару ізоляційного матеріалу

Матеріали для звукотеплоізоляції стін

У гіпсокартонних облицюваннях для тепло- і звукоізоляції широко використовують волокнисті ізоляційні матеріали та пінопласти, які мають незамкнені пори. Ці матеріали мають відповідні сертифікати якості, що відповідають вимогам будівельних норм і правил.

Волокнисті ізоляційні матеріали, які виготовляються як теплоізоляційні, проте завдяки своїм структурним особливостям (незамкнені пори, мала жорсткість) з успіхом використовуються для звукоізоляції та поліпшення акустики приміщень. Вони можуть складатися з мінеральних волокон, утворених розплавленням силікатів (скла), гірських порід (базальту) або шлаку, внаслідок чого отримують скловату, базальтове волокно та шлаковату. Вони також можуть складатися з рослинних волокон, наприклад, з кокосових, дерев’яних, торф’яних. Мінеральні і рослинні волокна з’єднують у плити, мати або рулони за допомогою в’яжучих, сплавленнями або прошиваннями. Волокнисті ізоляційні матеріали можна виготовляти з покриттям або оболонкою з паперу, картону, пластмаси, металевої фольги або дротяної сітки.

Волокнисті ізоляційні матеріали в конструкції стін і перегородок можуть піддаватися різним силовим діям, у них можуть виникати стискальні, дотичні та зрізувальні зусилля. У певних випадках вони можуть відчувати і динамічні дії. Крім того, до них можуть ставити вимоги вогнестійкості. У зв’язку з цим волокнисті матеріали поділяють на групи, які позначаються відповідними індексами:

W — теплоізоляційні матеріали, здатні сприймати стискальні навантаження (тепло- і звукоізоляція стін і вентиляційних дахів);

WZ — теплоізоляційні матеріали, здатні сприймати невеликі стискальні навантаження (тепло- і звукоізоляційні матеріали для заповнення порожнин у стінах і перекриттях);

WD — теплоізоляційні матеріали, призначені для сприйняття стискальних зусиль (тепло- і звукоізоляція, яка укладається безпосередньо під покриття підлоги або під покрівельну ковдру суміщених дахів);

WV — теплоізоляційні матеріали, здатні сприймати розтягальні та зрізувальні зусилля (багатошарова тепло- і звукоізоляція цегляних і бетонних стін із сухою штукатуркою). Ці матеріали отримують ще додатковий індекс S (WVs), а фірма-виробник надає величину їхньої динамічної жорсткості.

Технічні показники теплоізоляційних матеріалів наведено в табл. 1.6.2.
Теплоізоляційні матеріали

Волокнисті ізоляційні матеріали, які застосовуються для заповнення порожнин у конструкціях стін, перегородок і перекриттів, отримують додатковий індекс w. Так, індексація Ww або WZw вказує на те, що ізоляційний матеріал має певний аеродинамічний опір, значення якого на 1 см товщини матеріалу надається фірмою-виробником.

Волокнисті теплоізоляційні матеріали, позначені індексом Т, можна застосовувати як звукоізоляцію від ударного шуму.

Тепло- і звукоізоляційні матеріали, виготовлені з мінеральних волокон, зазвичай належать до негорючих матеріалів. Проте, залежно від виду покриття або оболонки, вони можуть бути віднесені до горючих будівельних матеріалів.

Для позначення ступеня горючості ізоляційних матеріалів до їхнього маркування додають додаткові індекси. Наприклад:

WZ-W-А1 позначає негорючий теплоізоляційний матеріал, який може сприймати невеликі стискувальні навантаження і використовуватися для заповнення порожнин у конструкціях перегородок або стін з металевим каркасом та гіпсокартонною обшивкою;

WV-S-В1 — важкозапалювальний теплоізоляційний матеріал, призначений для використання як багатошарової теплоізоляції стін, облицьованих ГКП.

Обидва ці матеріали можна використовувати як звукоізоляцію перегородок і стін.

На відміну від цих волокнистих матеріалів ізоляційні матеріали з пінопластів є тільки теплоізоляційними матеріалами. До них належать: пінопластпінополістирол (РS), пінополіуретан (РUR), пінополівінілхлорид (РVС). Їхня структура характеризується замкненими порами. Це відносно жорсткі матеріали, тому вони зазвичай використовуються як теплоізоляція. Разом з ГКП пінопласти складають багатошарову обшивку і використовуються в них у разі, якщо до звукоізоляції не ставлять підвищених вимог.

Якщо виникає необхідність улаштування звукоізоляційного шару при сухому оштукатурюванні стін, то спочатку до стіни приклеюють ізоляційні плити з мінеральних волокон, а потім — ГКП будівельним клеєм «Перлфікс». З цією метою використовують плити з позначенням WV. Висота багатошарової обшивки з використанням ГКП (сухої штукатурки) зазвичай не перевищує 3 м. Звукоізоляційні плити монтують горизонтально з перев’язкою швів. Будівельний клей, яким звукоізоляційні плити приклеюють до поверхні стіни, не має витікати зі швів, оскільки в іншому разі слід очікувати погіршення тепло- і звукоізоляції стінових огороджень. Саме тому клей слід наносити смугами по периметру ізоляційних плит на відстані не менш ніж за 50 см від їхніх країв. Поверхню приклеєних до стіни ізоляційних плит вкривають суцільним шаром клею «Перлфікс» завтовшки 3 мм, якому надається шорстка фактура ще до початку його тужавіння. Після тужавіння цього шару клею, але до повного його висихання, до нього приклеюють ГКП за тією самою технологією, яку застосовують для облицювання цегляних стін сухою штукатуркою (за допомогою купок клею «Перлфікс»).

Дверні коробки в стінах, облицьованих сухою штукатуркою, мають встановлюватися на одному рівні з поверхнею стіни з охоплюванням ГКП наличниками або спеціальними профілями (при встановленні сталевих коробок). По периметру дверного прорізу ГКП або заготовки з нього слід приклеювати до стіни суцільною смугою гіпсового клею. Порожнину між металевим профілем дверної коробки і масивом стіни, яку необхідно облицювати, заповнюють гіпсовим розчином.

Окрім розглянутої системи укладання сухої штукатурки зі звукотеплоізоляційними властивостями, що складається з окремих матеріалів (ГКП, клею, утеплювача) в будівництві та під час ремонту приміщень застосовують цільну систему з гіпсових комбінованих панелей заводського виготовлення.

Облицювання стін гіпсовими комбінованими панелями (комплектна система «Кнауф» С631)

Гіпсові комбіновані панелі, що випускаються підприємствами «Кнауф», виготовляються з ГКП завтовшки 12,5 мм і шару пінополістиролу марки ПСБС, приклеюваного в заводських умовах до тильного боку ГКП. Вони мають позначення ГКППС («Кнауф» «Термопанель»). Їх випускають з номінальними розмірами: довжина — 2500, 2700, 3000 мм; товщина панелі залежить до товщини приклеєної до ГКП пінополістирольної плити ПСБС, що має товщину від 20 до 110 мм з градацією 10 мм. Між ГКП та шаром пінополістиролу за необхідності розташовується шар пароізоляції. На сьогодні поширена суха штукатурка з використанням комбінованих гіпсокартонних панелей PS, які мають ізоляційні шари з полістиролу завтовшки 20; 30; 40; 50; 60; 80 мм.

Такі гіпсові комбіновані панелі служать для облицювання й утеплення зовнішніх стін будівлі в результаті їх приклеювання до внутрішньої поверхні стіни при реконструкції будівлі, а також у тих випадках, коли зміна його фасаду не допускається.

Приклеювання комбінованих гіпсокартонних панелей до стін у залежності від фактури їх поверхні (гладка, шорстка, з нерівностями) здійснюється монтажними клеями на гіпсовій основі «Фуген» та «Перлфікс» за аналогією з безкаркасним облицюванням стін усередині приміщень ГКП. Облицювання базових стін гіпсовими комбінованими панелями комплектної системи «Кнауф» С631 подано на рис. 1.6.10.Рис. 1.6.10. Схема облицювання базових стін гіпсовими комбінованими панелями комплектної системи «Кнауф» С631:
1 — клей-шпаклівка «Фуген»; 2 — гіпсокартонна комбінована плита PS; 3 — роздільна стрічка; 4 — шпаклівка

Висота обличкування визначається висотою комбінованої панелі. Маса 1 м2 обличкування — близько 12,9 кг.

До цієї системи входять комбіновані гіпсокартонні панелі, клеї та матеріали, необхідні для обробки швів між панелями, а також рекомендації з виконання технологічних процесів.

До основних рекомендацій з використання ГКППС належать такі. У процесі наклеювання та закріплення на тримальній стіні комбінованих панелей особливу увагу слід приділити герметизації прилягання комбінованих панелей одна до одної, а також до підлоги, стелі та віконних укосів. Монтаж панелей має забезпечувати суцільне утеплення по всій поверхні огородження. Для цього краї пароізоляційного матеріалу в стиках між панелями мають бути щільно з’єднані смугами ізоляційного матеріалу та герметиком. Віконні укоси від краю віконної коробки закриваються вузькими смугами комбінованої панелі з герметизацією місць прилягання до основної панелі та до віконної коробки. Стики між комбінованими панелями з пароізоляційним шаром мають бути паронепроникними. Для їх герметизації застосовують силіконові клеї-герметики «Еластосил 11-06» і «Еластосил 137-181». Клеї «Еластосил» наносять шаром товщиною 1,5—2 мм. Після «схоплювання» клею стики зарівнюють шпаклівкою «Фуген» з укладанням армувальної паперової стрічки. Після висихання армованого шару шпаклівки на стик наносять (широким шпателем) покривальний вирівнювальний шар шпаклівки.

У разі застосування ГКППС без пароізоляційного шару зарівняння швів зазвичай здійснюють без застосування герметиків. Місця прилягання ГКППС до стелі слід шпаклювати із застосуванням роздільної стрічки. Зазори між панелями та підлогою зарівнюються будівельним акриловим герметиком «Бау-Силікон». У внутрішніх кутах стик панелей рекомендується виконувати з використанням армувальної паперової стрічки з подальшим шпаклюванням.

Як і ГКП, ГКППС під час транспортування мають бути захищені від зволоження атмосферними опадами. Зберігати їх слід у закритому сухому приміщенні при температурі не нижче +5 °С на відстані не менше 1,5 м від опалювальних приладів. На будівельному майданчику (в монтажній зоні) допускається зберігання ГКППС упакованими у водонепроникну плівку (папір) не більш ніж 6 год за температури не нижче 0 °С.
Пошук
Годиник
Календар
Погода
 
 
Середа В.В. © 2019
Безкоштовний хостинг uCoz